Одним із найважливіших символів Різдва є різдвяна зірка.
«Над вертепом звізда ясна на весь світ засіяла» – співають в українській колядці «Нова радість стала». «Christmas Star, you spin your strands of silver» – співає хор дітей у фільмі «Сам удома-2», що в перекладі означає «Різдвяна зірко, ти прядеш свої срібні нитки».
«Baila con la estrella de la Navidad, Ábrele las puertas a tus sueños» – співають іспаномовні народи, і це перекладається як «Танцюй з різдвяною зіркою, відкрий двері до своїх мрій». Кожний християнський народ має свої пісні, в яких згадується різдвяна зірка.
Все починається з біблійної легенди, в якій ідеться про те, що три волхви пішли шляхом, який вказувала різдвяна зірка до місця, де народився маленький Ісус. А все, що пов’язано з зірками, людям подобається. Відповідно саме цей елемент біблійної історії став таким символічним. Сходження першої зорі на вечірньому небі 24 грудня символізує народження Ісуса, а отже, й початок свята. Саме з цього моменту люди можуть сідати за різдвяний стіл.
Коли прикрашали ялинку, то на її вершечок, звичайно, прикріплювали іграшку у вигляді різдвяної зірки. Вона також є головним елементом колядників. Хлопець чи дівчина йдуть попереду, тримаючи на високій палиці красиву восьмикутну зірку, несучи вість про те, що настало Різдво.
«Жінки, а зазвичай дівчата, йдуть юрбами вулицями. І несуть різдвяну звізду або місяць, що горить різнокольоровим вогнем завдяки кольоровому паперу, яким оздоблюють звізду»,
– писав етнограф Микола Маркевич, що жив у ХІХ столітті, хоча ці традиції різняться від регіону до регіону, від села до села. Ми напишемо окрему статтю про криворівнянську коляду, оскільки там колядують лише чоловіки.
Цю зірку робили з підручних засобів, наприклад, із великого круглого сита-решета, до якого кріпили металеві ріжки-промінчики. Сьогодні, коли є картон, таку зірку робити стало значно зручніше. До свята також виготовляють мініатюрні різдвяні зірки, використовуючи щось на кшталт палички для солодкої вати, лист цупкого картону, яскраві акрилові фарби та канцелярську кнопку.
Символізм різдвяної зірки важливий тим, що це світло, яке пробивається крізь темряву. Ця зірка завжди була джерелом надії, що труднощі минуть, що добро переможе зло, що сонце, яке наступного ранку зійде раніше, аніж у попередні дні, осяє собою наступний рік. Для північних народів зірка має важливе значення як щось тепле і яскраве в час тривалої осінньо-зимової депресії. «Star light, shine bright. See me through the dark night» – дозволимо собі ще раз процитувати одну з найкрасивіших різдвяних пісень нарівні з нашим «Щедриком». «Зірко, світи, яскраво сяй. І крізь темряву ночі за мною спостерігай» – так можна поетично перекласти ці рядки. Всім нам хочеться, щоб десь у глибинах космосу була маленька зірочка, яка б оберігала нас, спостерігала за нами, наче мати. Тож сяй, різдвяна зірочко, сяй, нам дуже потрібно, щоб наступний рік був осяяний нашою Перемогою та поверненням до миру. Якщо ми всі разом її попросимо – все має вдатися.