Вертеп


Надзвичайно красиве слово «вертеп» має безліч значень. Це і печера, і гульбище розпусників та зарізяк, і художня драма на різдвяну тему, це і ляльковий театр, а ще скульптурна композиція, яка відображає вечір народження Ісуса з фігурами Марії та Йосипа, волхвів та овечок, яку ставлять на церква, а ще існує живий вертеп – це коли різдвяну драму виконують не ляльки, а живі актори. Ще в українські барокові часи різьбилися красиві вертепі скрині Також є музичний гурт з такою назвою, культурно-просвітницьке товариство у Тернополі і варто не забути про геніальну поему «Вертеп» українського поета Грицька Чубая, яка є одним із найбільших поетичних шедеврів української літератури ХХ століття.

 

Але в цьому тексті ми говоримо про вертеп театралізований: ляльковий та з живими акторами. 

lecturer
Ярина Сізик

фольклористка

Відомий український етнограф Микола Маркевич простежив історію українського вертепу аж до часів великого гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного, який відновив на початку 17 століття Київську братську школу та академію. Студенти цієї школи, чи як їх називали раніше спудеї й придумали мандрівний театр, для того що заробити собі кошти на прожиття та навчання. На початках це був ляльковий театр, який згодом переріс у звичайний драматичний, який називали живим вертепом. Теми постановок були релігійні, про народження та життя Ісуса та інших біблійних персонажів.

Детальніше

Згодом вертеп почав змінюватися, трохи відходити від точної передачі біблійної історії, а в тексти та сюжети почали прокрадатися герої власне української дійсності. Тож ноги кумедної легенди про те, що Ісус походить з Галичини, можуть проростати власне із вертепу, де поряд з персонажем Ісуса могли діяти питомо місцеві персонажі, як от козак, мужик, москаль, лях, литвин, циган, євреї, окрім діда та баби, панотця, чорта, Смерті, царя Ірода. Зазвичай вертепне дійство жваве, веселе, з гумором та піснями. Колись такі вертепні трупи мандрували Україною впродовж цілого року. Сьогодні вертеп ставлять на Різдвяні свята класичні лялькові, драматичні або аматорські театри. Також з’явилася традиція ставити вертеп з акторами, які є відомими людьми з різних галузей. Такі вертепи виконують благодійну місію.

Вертепне дійство – одне із найцікавіших у циклі різдвяних свят. Маєте можливість його побачити у своєму місті чи селі – не втрачайте нагоди.