Андріївські вечорниці


На старт різдвяного циклу свят першим приходить веселун та жартун святий Андрій. Доки святий Миколай ладує свій мішок з подарунками, троє волхвів готуються пройти шлях за різдвяною зорею, святий Андрій уже на повну розважає молодь: віщує незаміжнім дівчатам суджених та спонукає юнаків на бешкетні подвиги. На ранок дівчата вже знають, у кого закохуватися, хлопці відходять від нічних пригод, а господарі шукають свої паркани та брами в інших куточках сіл і міст.

 

Так і буває. Ще рік-два тому Миколай приносив вашій дитині під подушку подарунок, а вже зараз для неї більш важливими є вечорниці, гаразд, скажемо по-сучасному: паті на хаті…

lecturer
Ярина Сізик

фольклористка

28 листопада цьогоріч починається Різдвяний піст, а перші заморозки спонукають молодь до вечорниць.

«Цілком ясно, що після весільного періоду маємо початок нового парування»,

– вважав професор Микола Грушевський. 

Щодо Андріївських вечорниць, якщо дехто гадає, що це було десь колись дуже давно, то він дуже помиляється. Традиція святкування дня Андрія нині, навпаки, відроджується і у традиційному форматі, і у більш сучасному. Різноманітні студентські чи молодіжні організації, заклади освіти, просто громади у містах чи селах влаштовують такі вечори, наповнені цікавим смислом, грою, а не лише алкоголем і гучною музикою. Андріївські вечорниці як колись, так і сьогодні, хоча і через жартівливий зміст, надають певного значення інтимним стосункам між людьми. Павло Чубинський писав:

«Святкування дня св. Андрія полягає в тому, що молоді люди, зібравшись у попередньо домовленому місці, ворожать на своє майбутнє».

Тобто саме провидіння вказує їм на їхню пару.

Детальніше

Вечір на Андрія традиційно випадав на 1 грудня, потім майже століття був 13 грудня, а нині, коли ми повертаємося до більш сучасного Григоріанського календаря, знову буде 1 грудня. А власне вечорниці влаштовуються ввечері напередодні – 30 листопада.

Починається вечір з того, що незаміжні дівчата ворожать собі на судженого. Якщо вас цікавить, як правильно ворожити, шукайте текст про ворожіння в нашому адвент-календарі. 

Як тільки дівчата досхочу наворожаться, приходять хлопці веселитися та забавлятися. Традиційною є гра з народною назвою «Калита». Так називається особливий обрядовий хліб – калита, про який ви також прочитаєте в нашому онлайн-адвент-календарі.

Не до жартів іноді буває батькам, які не пускають незаміжніх дівчат на вечорниці, бо хлопці можуть вчинити якусь шкоду. Найпопулярніший спосіб – зняти ворота або хвірточку і завезти кудись подалі. Шкода, звичайно, має бути такою, яку можна легко виправити. Часто той хлопець, який її завдав, допомагає все покласти на місце: зняти велосипед з дерева чи капці з даху, а заодно й познайомитися з майбутнім тестем.

Андріївські вечорниці – це свято молодої любові, яка лише зароджується. Якщо свято вдасться – наступного літа чекайте на весілля.