Святий Миколай


Коли ми згадуємо про святих, то почасти уявляємо якусь міфічну істоту, такий собі збірний образ тих чи інших ідеальних рис. Втім, майже кожен із християнських святих мав свого реального прототипа – живу людину, яку згодом здебільшого посмертно беатифікували, себто визнали святою. Святий Франциск і справді жив в Умбрії, святий Андрій Первозванний, на честь якого влаштовують Андріївські вечорниці, був одним із апостолів та згідно з «Повісті временних літ» навіть бував на теренах сучасної України.

Святий Миколай Чудотворець також мав свого прототипа, який проживав на території сучасної Туреччини неподалік Анталії. Сьогодні там у містечку Демре є церква святого Миколая.

 

lecturer
Ярина Сізик

фольклористка

За легендою, Миколай врятував двох маленьких дівчаток, батько яких хотів віддати їх у дім розпусти. Тож не дивно, що Миколай є покровителем та захисником дітей і, власне, на його честь батьки дарують дітям подарунки. В західних країнах ці подарунки дарують на Різдво, а у нас є окреме свято – святого Миколая, яке донедавна було 19 грудня, а сьогодні разом із поверненням до Григоріанського календаря, буде відбуватися на 13 днів раніше 6 грудня.

Отже, українські діти отримують свої подарунки під подушку вночі між 5 чи 6 грудня. Якщо ви раптом проґавите цю дату – не страшно: всі ми поступово звикаємо до нового календаря, та все ж повинні святкувати свята разом з усім цивілізованим світом.

За густою пеленою віків знаходиться розгадка того, хто першим придумав класти під подушку дітям. Це ще той квест, зважаючи на те, що часто малюки не хочуть в цю ніч засинати аби впіймати Миколаю за бороду. Знаємо лише, що спочатку це були простенькі подарунки – яблучко, стрічка до волосся або пряник. Власне пряники, які готуються на це свято, мають назву Миколайчики. Вони готуються з меду, бо колись, не повірите, мед був дешевший за цукор. Цукор називали білим золотом. Солодощі були рідкісним явищем, тому медовий пряник справді був дуже гарним смачним подарунком.

Свято святого Миколая – це не лише про подарунки, а й про відповідальність. Адже пригадуємо, який вчинок здійснив реальний Миколай понад тисячоліття тому. Тож разом із цінними подарунками ми повинні не забувати, що діти потребують уваги – спільних ігор, прогулянок, переглядів фільмів та читання книг. Якщо святий Миколай приходить лише раз на рік, то батьками треба бути щоденно.